COSME HABERLER

KOSGEB ile BEBKA işbirliğiyle COSME Tematik Eğitimi Bursa’da düzenlendi.

COSME programının, bölgedeki potansiyel faydalanıcılarına ve hedef gruplara tanıtılması, hedef gruplarının bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması ve böylelikle de çağrılara başvuruların artırılması amacıyla Bursa’da tematik eğitim programı düzenlendi.


Grand Swiss-Bell Hotel Çelik Palas’ta düzenlenen bilgilendirme toplantısına; Bursa Vali Yardımcısı Yalçın BULUT, KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet AKDAĞ, BEBKA Genel Sekreteri İsmail GERİM’in yanı sıra çeşitli kamu kurumlarının müdürleri, STK’ların başkan ve temsilcileri ile özel sektör temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı.


KOBİ’lerin rekabetçiliğini artırmalıyız


Etkinliğin açılışında konuşan ve KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin itici gücü olduğuna dikkat çeken BEBKA Genel Sekreteri İsmail GERİM, “Ülkemizdeki toplam girişim sayısının yüzde 99,8’ini KOBİ’ler oluşturmaktadır. 2017 yılı verilere göre ülke ihracatının yüzde 55,1’ini gerçekleştirmiş olan KOBİ’ler ihracatlarının yüzde 49’unu Avrupa Birliği ülkelerine yapmıştır. KOBİ’ler istihdamın yüzde 73,5’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 54,1’ini, cironun yüzde 62’sini üstlenmektedirler. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin küresel rekabet gücünü artırmanın yolu, ekonomik büyümenin lokomotifi olan KOBİ’lerin rekabetçiliğini artırmaktan geçmektedir” dedi.


2,3 Milyar EURO’luk bütçesi ile AB’nin en büyük çerçeve programlarından biri


KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet AKDAĞ yaptığı açılış konuşmasında; COSME’nin, AB’nin en büyük çerçeve programlarından birisi olduğunu söyledi. Program kapsamında 2,3 Milyar Euro bütçesiyle programın önemli bir kaynak sunduğunu belirten Akdağ, “Programın içerisinde 4 tane başlık var. Bu başlıkları bugün biz katılımcılarımızla paylaşacağız. Biz COSME programının ulusal koordinatörlüğünü yürütüyoruz KOSGEB olarak. Ulusal katkı miktarını da bizler ödüyoruz. Bu ve buna benzer etkinliklerde de biz, ödemiş olduğumuz katkı miktarının çok fazlasını ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.


Tanıtım toplantılarıyla farkındalık oluşturuluyor


Birçok ilde tanıtım toplantısı yapıldığını hatırlatan Akdağ, “Yerel paydaşlarımızla, üniversitelerimizle, akademisyenlerimizle, STK’larımızla paylaşmış olduk. Bugün de BEBKA işbirliği ile Bursa’da bu etkinliğimizi yapıyoruz. Bu etkinlik sonrasında ciddi bir farkındalık oluşturmuş olacağız bölgemizde ve bu tip AB projelerine olan yatırımlarımız artırıldığı gibi, daha fazla katkıyı ülkemize çekebilmesinde hayırlı bir etkinlik olacaktır” diye konuştu.


Hibe dönüşü alan 7. ülke Türkiye


Ayrıca, Akdağ konuşmasında, bugüne kadar itibariyle Program’dan alınan toplam 10,5 milyon Avro değerindeki kaynak ile 38 COSME katılımcı ülke arasında en başarılı 7. ülke olan konumumuzu ve % 65 civarında olan katkı payının geri dönüş oranını sürekli yükseltmek için daha fazla süreçlere dahil olunması gerekliliğini vurguladı.


KOBİ’ler ekonominin en önemli hücreleri


COSME Tanıtım Programı açılışına katılan Vali Yardımcısı Yalçın BULUT da KOBİ’lerin ülke ekonomisindeki önemine ve yerine dikkat çeken bir konuşma yaptı. KOBİ’lerin oldukça önemli vazifeleri yerine getirdiklerini ve KOBİ’lerin ekonominin olmazsa olmazı olduğunu belirten Bulut, “KOBİ’ler, o büyük ekonominin en önemli hücreleridir. Ben KOBİ’leri bu şekilde görüyorum” dedi. Vali Yardımcısı Bulut, gerek yerel gerekse de ulusal kaynaklar tarafından sağlanan fonlara erişmenin önemli olduğunu söyledi.


Yapılan açılış konuşmalarının ardından KOSGEB AB Koordinasyon Müdürü Neriman Pınar IŞIN, KOSGEB Bursa Müdürlüğü’nden Barış ALURAL, Eskişehir Sanayi Odası’ndan İsmail ÖZTÜRK ve ODTÜ Teknokent’ten de Başak ÖZCAN tarafından sunumlar yapıldı. COSME Tematik Eğitimi katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasıyla tamamlandı.