COSME HABERLER

“COSME Programına Katılımı ve Programdan Elde Edilen Kazanımları En Üst Seviyeye Çıkarabilmek İçin Koordinasyon Kapasitesinin Artırılması” Projesi kapsamında Brüksel’de çalıştay düzenlendi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen 5 Ekim’de Açılış Toplantısı yapılan “COSME Programına Katılımı ve Programdan Elde Edilen Kazanımları En Üst Seviyeye Çıkarabilmek için Koordinasyon Kapasitesinin Artırılması” Projesi kapsamında, KOSGEB’in organizasyonu ile 16 Kasım 2017 tarihinde Brüksel’de COSME Programı Bilgi ve Deneyim Paylaşımı Çalıştayı düzenlenmiştir.


Çalıştayın açılışını, DG GROW - COSME Programı ve KOBİ Politikası Direktörü Kristin SCHREIBER yapmıştır. Çalıştayın moderasyonunu, KOSGEB adına Türkiye Heyeti Başkanı Salih Tuna ŞAHİN ve Avrupa Komisyonu adına Jose Blanquez Yeste gerçekleştirmiştir.


Çalıştay, COSME Programına taraf olan 16 ülkenin Komite temsilcilerinin, Avrupa Komisyonu ve Avrupa KOBİ Ajansı (EASME) temsilcilerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalıştay sırasında katılımcı ülkelerin deneyimleri paylaşılmış, önümüzdeki dönem için işbirliği imkanları görüşülmüştür.


Çalıştayda, COSME Programı’nın Pazarlara Erişim, Genç Girişimciler için Erasmus, Çerçeve Koşullar ve Finansal Araçlar bileşenleri konusunda, bileşenden sorumlu Komisyon yetkilileri bizzat bilgi vermiş, katılımcılar ülkelerindeki mevcut durumu, tecrübelerini, yaşadıklarını problemleri ve beklentilerini aktarmıştır.


COSME çerçevesinde doğrudan uygulamaya ilişkin paylaşımın yapıldığı, Komisyon ile ülkelerin yüzyüze konuları tartıştığı ilk platform olması nedeni ile tüm katılımcılar memnuniyetlerini ifade etmişlerdir.


Avrupa Komisyonu yetkilileri, toplantının çok başarılı ve verimli geçmesinden ve Türkiye’ye öncü rolünden dolayı teşekkür etmişler ve Avrupa Konseyi’ne bu toplantıların geleneksel hale getirilmesi yönünde öneri sunacaklarını ifade etmişlerdir.