[us_page_title tag=”h3″ inline=”1″ font=”h1″ font_weight=”600″]

Avrupa İşletmeler Ağı Başarı Örneği: Gökmen Makina, İzmir

Gökmen Makina motor şaftları ve diğer özellikli endüstriyel ürünleri üretmek amacı ile 1994 yılında İzmir’de kurulmuş bir aile işletmesidir. 2010 yılının başında sektördeki ve ekonomideki daralmalar firmayı zor duruma düşürmüş ve pazarı oldukça küçülmüştür. Teknik bilgi ve becerisi az olan ekibin desteği ile sadece İzmir’deki, sınırlı sayıdaki firmalara üretim yapmaya çalışan Gökmen Makinayı ekonomideki gelişmeler daha da derinden etkilemiştir. İç pazardaki durumu çok zayıflayan ve hatta yok olan Gökmen Makina, bu durumdan kurtulmak ve yeni müşteriler bulabilmek amacı ile Avrupa İşletmeler Ağı’nın Ege Bölgesi Koordinatörü olan Ege Üniversitesi ile temas etmiştir.

Avrupa İşletmeler Ağı Gökmen Makinayı bu durumdan kurtarmak amacı ile firmaya çok değişik hizmetler vermiştir. Bu hizmetlerden birisi de yurt dışındaki firmalar ile görüştürülmesi ve yeni ticari işbirliklerin başlatılması olmuştur. Ege Üniversitesi AİA kapsamında Gökmen Makine ile Dünya’nın en büyük endüstriyel dondurma makina üreticilerinden birisi olan Gram Equipment firmasını bir araya getirmiş ve uzun vadeli teknik ve ticari işbirliklerinin oluşturulmasını sağlamıştır.

Bu işbirliği ile elde edilen bu başarı hikayesi ise Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa İşletmeler Ağı’nın son 10 yılda ortaya koyduğu en iyi 5 başarı hikayesinden birisi olarak seçilmiştir.

Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=GNgTXTpn4gI