KOBİ’lerin AB Dışındaki Kamu İhalelerine Katılımlarının Desteklenmesi Çağrısı Eğitimi Online Olarak Gerçekleştirildi

COSME 2020 Çalışma Programı altında açılan “KOBİ’lerin AB Dışındaki Kamu İhalelerine Katılımlarının Desteklenmesi” çağrısı için düzenlenen eğitim 27-28 Temmuz 2020 tarihlerinde online olarak gerçekleştirildi. Bu çağrı ile KOBİ’lerin AB’nin birlik dışındaki ülkelerle imzaladığı ticaret anlaşmalarından en iyi şekilde yararlanması hedeflenmekte ve ticaret anlaşmalarının imzalandığı AB dışındaki ülkeler “hedef ülke” olarak belirlenerek KOBİ’lerin hedef ülkelerde yeni pazarlara ulaşması beklenmektedir.

İki gün süren çağrı eğitimi, KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Sayın Necati Günaydın tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşması sırasında Sayın Günaydın Avrupa Birliği’nin KOBİ’lerin yeni pazarlara açılmasına verdiği önemi vurgulayarak bu çağrı ile oluşacak fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Açılış konuşmasının ardından KOSGEB AB Koordinasyon Müdürü Sayın Pınar Işın COSME Programı üzerine yaptığı sunumda katılımcılarla programın dayandığı temelleri ve programın genel özelliklerini paylaştı.

Eğitmenliğini Sayın Yeliz Çuvalcı’nın üstlendiği eğitimin ilk gününde çağrıya başvuru süreci, konsorsiyum kurma, iş paketlerinin hazırlanması, proje bütçesinin yapılandırılması ve mali hükümler gibi çeşitli konularda katılımcılara bilgiler verildi. Sanayi ve ticaret odaları, üniversiteler ve çeşitli kamu kurum/kuruluşlarından gelen katılımcılar ile aktif olarak gerçekleştirilen eğitimin ikinci gününde proje dokümanları örneklerle açıklanarak katılımcıların soruları uygulamalı olarak yanıtlandı.

Çağrı ile ilgili detaylı bilgiye ve çağrı dokümanına web sitemiz üzerinden ulaşabilir, gelecek etkinliklerimizi takip edebilirsiniz.